Forum skpb.forumoteka.pl Strona Główna skpb.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czyżby Rumunia była widoczna z Bieszczadów?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum skpb.forumoteka.pl Strona Główna -> Forum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stolec
Turysta miedzybarowy


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 118

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 11:05 pm    Temat postu: Czyżby Rumunia była widoczna z Bieszczadów? Odpowiedz z cytatem

To zdjęcie zostało wykonane pod koniec grudnia z Połoniny Wetlińskiej (Chatka Puchatka), jego pełną wersję w rozdzielczości 3888x2592 można zciągnąć pod tym linkiem

http://skpb.prz.edu.pl/pliki/forum/wetlinska1.jpg

panowała wówczas doskonała widoczność (Tatry były doskonale widoczne), uwagę moją zwróciły szczyty które wyrastały w dali wprost z Niziny Węgierskiej ! Umieszczam tutaj schematyczną panoramkę wykonaną na pomniejszonym i rozjaśnionym zdjęciu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/340603d72d358db2.html

Nie wspominając o Dziale i Pasmie Granicznym, w dali widac pasmo Wyhorlatu złożone z dwóch elementów, większy po prawej to główne pasmo z wyraźnym najwyższym wierzchołkiem (Vihorlat 1075) najbardziej na prawo (raczej znany), natomiast to mniejsze po lewej stronie oddzielone od reszty niknącym we mgle przesmykiem, to pasmo Poprieczny na granicy słowacko-ukraińskiej z najwyższym wierzchołkiem 1025. Lewy zanik pasma Poprieczny to azymut południowy, czyli Nizina Węgierska. Ukraińskie Karpaty (Połonina Równa, Stińka, Makowica) znajdują się na azymucie Wielkiej Rawki i jeszcze bardziej na lewo (są widoczne fragmenty za Rawką, której szczyt przysłania dach), góry Toajsko-Slańskie, Zemplińskie etc są na azymucie szczytu Vihorlat i na prawo (w przerwie między Vihorlatem a Rabią skałą coś tam można dojrzeć). Tymczasem za pasmem Poprieczny widać wyraźnie jakieś góry dużo dalsze niż te o których wspomniałem (jesli obejrzy się horyzont na maksymalnym powiększeniu, zciągniętego zdjęcia widać bardzo wyraźnie).

Stąd hipoteza że to okolice rumuńskiej Oradei gdzie dopiero z Niziny Węgierskiej wyrastają jakieś wzniesienia ten ostry pik po prawej to mogły by byc Munti Codru Moma (ok 1100) a niknaca na lewo fala to Muntii Padurea Craiului (ok 700-1000), jak dobrze przyjrzec się lini horyzontu w połowie odległosci między tymi górami a fragmentem karpat ukraińskich wystajacych zza Rawki jest jeszcze minimalne wzniesienie (nie dostrzegłem go gołym okiedm dopiero na zdjęciu) azymut pasuje na Culmea Codruliu (ok 600m) koło Satu Mare. Odległosc w okolice Oradei to ok 240-280 km.

Taka widoczność byłaby chyba precedensowa, nie znalazłem żadnych informacji czy coś takiego było kiedykolwiek notowane, dlatego teza wydaje mi się nieprawdopodobna choć wszystko jest za nią. Jeśli ktoś znajdzie błędy w mojej interpretacji szczytów, lub po prostu ma na ten temat jakieś zdanie lub widział coś podobnego, proszę o komentarz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bonio
Turysta barowy


Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 62

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 1:35 pm    Temat postu: Rumunia z Wetlińskiej Odpowiedz z cytatem

Panie Stolcu; (małe poprawki) wg mnie, przed pasmem Popriecny znajduje się Wielki Bukowiec 1012 m n.p.m., a nie STIŃSKA, a właściwie STINKA 1093 m n.p.m. (1091 na Twoim opisie). Sądzę, że Stinka 1093 m znajduje się na lewym krańcu Twojego zdjęcia ( tam, jak dach schroniska). (Jak wiadomo Stińska 1212 m n.p.m. leży na granicy w pasmie Połoniny Bukowskiej).
Podejrzewałem, że to na wprost (w przedłużeniu Popriecnego), to pasmo leżące na N-E od m-ści Alesd ok. 30 km na wschód od Oradei - Muntele Ses, inna nazwa Munti Plopis ok 900 m n.p.m, odległe od Wetlińskiej "tylko" ok. 225 km. Jednak układ wysokości grzbietu i kierunek bardziej wskazują rzeczywiście na Munti Codru Moma 1100m odległe o ok. 280 km! ło qrwa!
Ale to bardziej na lewo, to raczej nie jest pasmo Codru:
- po pierwsze dlatego, że pasmo to leżałoby w przedłużeniu zchodnich krańców Połoniny Równej i za Makowicą, których na tym zdjęciu nie widać gdyż leą bardziej na wschód.
- po drugie pułap chmur był tego dnia nieco wyżej niż max. wysokość tamtego pasma (niespełna 600 m n.p.m.)
W kręgu podejrzanych pozostają więc wymienione wcześniej Muntele Ses lub być może Munti Mezes ok 990 m n.p.m. leżące na pd. od miasta Zalau. Pewności nie mam.
Jak masz jakieś inne zdjęcia zrobione powyżej shroniska pokazujące teren w kier. wschodnim, to mogłyby trochę ułatwić rozpoznanie.
Jednak co by to nie było, to się dopiero nazywa Przekroczyć HORYZONT!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
stolec
Turysta miedzybarowy


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 118

PostWysłany: Wto Lut 19, 2008 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Stinka (1091...1093) to nie mam pojęcia bo interpretowałem to na szybko i może być ona Bukowcem, choć nazwa Stińska właściwie Stinska to nazwa słowacka (jest tam rezerwat "Stinska" i enklawa NP Poloniny), więc aż tak się nie dupnąłem Very Happy ,spokojnie nie jednej górze kiczera... Innych zdjęć nie mam bo na zachód były mgły a na wschodzie było za ciemno w chwili gdy pojawiło się to "okno", i tak naświetlanie było na statywie jakieś 30 sek a statyw najlepiej stał na stoliku koło chatki bo nie wiało. Co do pułapu chmur na 600m to nie wiem skąd te szacunki, owszem Wyhorlat może "odcinają chmury" na tego rzędu pułapie ale potem jest Nizina Węgierska i odniesienia brak. Miesiąc temu idąc na Simonke (Slanskie vrhy) znalazłem się ponad chmurami na wysokości właśnie ok 500m npm pomimo że na dole (150m npm) padał deszcz, Tokaj-hegy ma zaledwie 515m a bywa ponad chmurami i to nieraz. Wątpliwości niedługo pewnie uda mi sie rozwiać definitywnie kiedy wejdę pod chatkę przy dobrej pogodzie w dzień i wykonam zdjęcie z tego samego miejsca przy tej samej ogniskowej. Zidentyfikowanie kilku punktów o znanych współrzędnych typu szczyty, przełęcze, pozwoli dzięki prostym obliczeniom fotogrametrycznym wyliczyć azymuty tych gór, na tyle dokładnie żeby rozpoznać nie góry lecz szczyty.

Dodane po 2 godzinach 49 minutach:

Dopiero teraz przeczytałem maila, interpretacja zaproponowana przez bonio, jest chyba lepsza od mojej niemniej jednak zmiany dotyczą jedynie pierwszego planu, czyli głównie pasma granicznego, co w sumie nic nie zmienia bo azymut tych gór wyznacza pasmo Poprieczny którego nie zakwestionowano. Zapodaje link:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01f603962170e712.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bonio
Turysta barowy


Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 62

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nazwa Stinska (ale przez "n", a nie "ń") występuje równorzędnie ze Stinka - zależnie od mapy Smile
Co do pułapu chmur, to miałem na myśli, że 31 XII 2007 r.(z tego co mówiłeś, to wtedy byłeś na Wetlińskiej) był on nieco wyżej niż max. wysokość jaką osiąga pasmo Codru koło Satu Mare - a jest to niespełna 600 m n.p.m.
W Sylwestra byłem z Anderzejm Z. na Kamieniu nad Jaśliskami 857 m, skąd obserwowaliśmy "morze mgieł" we wschodniej cz. Beskidu Niskiego oraz w Bieszczadach i na Słowacji (rejon Wielkiego Bukowca). Z nad chmur widoczne były m. in. spore fragmenty Bukowicy. Chmurki sięgały tam ok. 650-700 m n.p.m. Oczywiście nie świadczy to w 100%, że pułap chmur nad Niziną Węgierską był tego dnia taki sam ale pewnie podobny.
Idea Jednak sądzę, że pasma Codru koło Satu Mare nie ma na tym zdjęciu nie tylko z powodu chmur ale przede wszystkim wykluczają jego obecność właśnie azymuty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Andrzej Zajac
piechur z dolin


Dołączył: 14 Lis 2006
Posty: 356

PostWysłany: Sro Lut 20, 2008 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale wtedy Bogus, to mieliśmy niesamowite widoki!!! Jak to określili "niedzielni turyści"(którzy nawet nie posiadali mapy ani latarek) na nasze pytanie: czy coś widać-odpowiedzieli: coś tam widać!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Dzi? przeszed?em niez?y kawa? drogi i id? na pierogi...Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bonio
Turysta barowy


Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 62

PostWysłany: Sob Lut 23, 2008 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale za to mieli kompas - w głowie jednego z nich! - jak sami nam powiedzieli...

Stolec, to niesamowite jeśli mówisz, że możliwe byłoby wskazanie w tych odległych pasmach nawet szczytow Surprised . Z moich prostych obliczeń wynika, że 1 stopień łuku o promieniu 250 km będzie odpowiadał 4,36km, czyli realny błąd w granicach 5 stopni przełoży się na >20 km.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wiśnia
Turysta barowy


Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 58

PostWysłany: Wto Kwi 08, 2008 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

popatrzcie tutaj skoro juz podziwiamy widoki bo ja nie doswiadczyłem jeszce takiego widoku nawet gdy tatry z ręki mi jadły Laughing

Dodane po 36 sekundach:

http://www.bieszczady.pl/gallery.php?catID=top&search=&imageNo=181#gallery_top
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Avrin
Turysta barowy


Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 67

PostWysłany: Czw Kwi 10, 2008 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a na którym zboczu w Bieszczadach widać taki śliczny napis www.bieszczady.pl i jak oni to tak ładnie zrobili??? <mysli>faktycznie śliczne zjawisko:)Smile Laughing Laughing Laughing Very Happy Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
stolec
Turysta miedzybarowy


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 118

PostWysłany: Wto Mar 03, 2009 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A więc czas na rozstrzygnięcie zagadki.

Po próbach przykładania linijki do mapy europy itp, wypiciu paru piw, pojawił się pewien problem otórz wszystkie wizury z Chatki Puchatka na zachód od gniazda Rawek a zwłaszcza na Rabią Skałę i pasmo Vihorlatu nie idą na Pd lecz na południowy-zachód, tymczasem aby zobaczyć góry zachodniorumuńskie, trzeba patrzeć conajmniej na południe lub lekko na pd-wsch. Problem jest taki że na azymucie Chatka Puchatka-(Dział,Borsuk,Wielki Bukowiec) czyli tak pi razy drzwi 212-114 pierwsze wyraźne góry pojawiają się na terenie Bośni-Hercegowiny (może jakieś wybździnki w Serbii czy Chorwacji) czyli 700-800km.

Snucie dywagacji o odległych o setki kilometrów i jakże dziś obcych górskich krainach widzianych ponad głowami naszych Bratanków opłakujących pewnie po dziś dzień traktat w Trianon, jest chyba nietaktem, wymaga większych ilości alkoholu i nie będzie podmiotem tej dyskusji, której naukowy tok sugeruje zejście na ziemię.

Stąd po wybraniu 11 widocznych na zdjęciu punktów których rozpoznanie na mapie było jednoznaczne i nie wzbudziło kontrowersji, mianowicie:

1.Vihorlat zachodni kraniec grani
2.Vihorlat wschodni kraniec grani
3.Rabia Skała
4.Czoło
5.Dziurkowiec
6.Meander serpentyny
7.Borsuk
8.Wielki Bukowiec
9.Dział
10.Sninski Kamień
11.Nożabec

Dokonałem naukowych i zupełnie nieromantycznych czynności mianowicie, odczytania wspołrzednych punktów na zdjęciu (w Photoshopie), odczytania ich współrzędnych rzeczywistych (w GoogleEarth), policzeniu rzeczywistych azymutów w układzie WGS-84, ustalenia kierunku wykonania zdjęcia i jego skali w oparciu o metodę najmniejszych kwadratów. Następnie wyliczeniu azymutów owych tworów na horyzoncie z uzyskaną dokładnością 0,14 stopnia czyli 250m łuku /100km.

Ze smutkiem stwierdzam że widziany najbardziej na prawo wyraźny pik to wzgórze Tarbucka o wysokości 277m w okolicach miejscowości Streda przy granicy Słowacko-Węgierskiej wystające zaledwie 170m ponad równinę, natomiast te niewyraźne zafałdowania trochę na zachód to bezimienne wzniesienia koło miejscowości Kralovsky Chlmec o podobnych wysokościach. Wzniesienia są odległe o ok 100km w lini prostej, czyli żadna Rumunia, tylko Słowacja, no prawie Węgry.

Jest to jedyne realne uzasadnienie, natomiast dość niezwykłe jest że tak niskie kopce będące jakimiś odpierdami Zemplinskich Vrchów wystawały ponad chmury, czy raczej kilkudziesieciometrową warstwę mgły. Zaskakujące jest to że znajdująca się ledwo 40km dalej Góra Tokajska o 2.5x większej wysokości względnej byłą niewidoczna (byłaby w połowie pomiędzy tym odległym szczytem a stokami wyhorlatu) pomimo stojącej na niej i oświetlonej wieży TV.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bonio
Turysta barowy


Dołączył: 09 Sty 2007
Posty: 62

PostWysłany: Wto Mar 10, 2009 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznaję, że potwierdzając Twoją interpretację co do Munti Codru Moma 1112m w Rumunii, pomyliłem się Embarassed .Przyczyny tego były następujące:
Idea Po pierwsze sugerowałem się azymutem wyznaczonym przez Wielki Bukowiec i Poprieczny, na którego przedłużeniu (trochę naciągając) znalazłyby się zachodnie skrawki Munti Codru Moma.
Gdyby jednak to pasmo miało być widoczne, to czemu nie byłoby widać leżącego nieco na wschód Bihoru ok. 1800 m n.p.m. Dopiero teraz policzyłem, że pasmo Codru Moma 1112 m n.p.m. leży co najmniej o ok. 15 km za daleko aby mogło być widoczne z otoczenia Chatki Puchatka 1228 m n.p.m. Natomiast Bihor teoretycznie mógłby być widoczny.
Po drugie i co najważniejsze błędnie zinterpetowano pasma bliższe.
Sęk w tym, że pasmo widoczne za Wielkim Bukowcem, to nie jest żaden Poprieczny tylko pd-wsch. ramię Wyhorlatu oddzielone od Neżabeca 1023 m n.p.m. i kolejnego Fedkova 978 m n.p.m. przełeczą Strihovske Sedlo 644 m n.p.m. (na zdjęciu pod chmurami), za którą grzbiet podnosi się jeszcze na blisko 900 m n.p.m. (max. 894) i ciągnie się przez kilka km w kierunku SSE łagodnie opadając ku m-ści Podhorod.
Najprawdopodobniej ten skrawek co widać nad dachem schroniska, to jest właśnie fragment Popriecznego, a nie Stinska 1093 m n.p.m.(Stinka), jak wcześniej przypuszczałem.
Faktycznie inne najbliższe większe góry, to Rudawy Bośniackie osiągające >2000 m n.p.m. w Bośni i Hercegowinie odległe 650-700 km. Aby je zobaczyć z takiej odległości, to zarówno one, jak i Wetlińska musiałyby mierzyć po 8000 m n.p.m. Wink
No i już wszystko powinno się zgadzać, zadziwia mnie tylko fakt, że pagórki (wypierdy) o wys.<300 m n.p.m. są widoczne ponad chmurami, których pułap w rejonie Wyhorlatu przysłania wszystko, co jest niższe niż ok. 650-700 m n.p.m. Surprised. Pewnie morze mgieł tego dnia mocno falowało.
Jeszcze na pocieszenie dodam tylko, że w jednym z przewodników po Słowacji znalazłem notkę mówiącą o obserwacjach ze stacji meteorologiczno-astronomicznej na Łomnicy Gór Świętokrzyskich (odległych o ok. 200 km), Sudetów (>200 km), a nawet Czarnohory (ok. 330 km w linii prostej Exclamation ). Więc wzystko przed nami! Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
stolec
Turysta miedzybarowy


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 118

PostWysłany: Sro Mar 11, 2009 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Sęk w tym, że pasmo widoczne za Wielkim Bukowcem, to nie jest żaden Poprieczny tylko pd-wsch. ramię Wyhorlatu oddzielone od Neżabeca 1023 m n.p.m. i kolejnego Fedkova 978 m n.p.m. przełeczą Strihovske Sedlo 644 m n.p.m. (na zdjęciu pod chmurami), za którą grzbiet podnosi się jeszcze na blisko 900 m n.p.m. (max. 894) i ciągnie się przez kilka km w kierunku SSE łagodnie opadając ku m-ści Podhorod. Najprawdopodobniej ten skrawek co widać nad dachem schroniska, to jest właśnie fragment Popriecznego, a nie Stinska 1093 m n.p.m.(Stinka), jak wcześniej przypuszczałem.


Dokładnie nic dodać nic ujać, mozna sobie popatrzeć jak się to "układa" http://www.turistickamapa.sk/

Cytat:
Faktycznie inne najbliższe większe góry, to Rudawy Bośniackie osiągające >2000 m n.p.m. w Bośni i Hercegowinie odległe 650-700 km. Aby je zobaczyć z takiej odległości, to zarówno one, jak i Wetlińska musiałyby mierzyć po 8000 m n.p.m.


No trzeba by tak 9700mnpm na końcach i 100 w środku, oczywiscie w praktyce mniej,np z Borżawy nie mozna zobaczyć Tatr bo będące w połowie Slańskie Vrhy zasłonią je na wysokosci 2500-2800m, a czasem widac bo powietrze jest niejednorodne (inwersja temperatury) i światło rozchodzi się po krzywej, zjawisko to nosi nazwe refrakcji atmosferycznej, w skrajnych przypadkach przybiera formę mirażu (fatamorgany) lub pozwala na obserwacje gor znajdujacych się daleko za "normalnycm"
horyzontem, jest to tu dość fajnie wyjasnione: http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=5509

Dalsze panoramy mozna sobie zobaczyć na stronie http://www.dalekieobserwacje.eu/?tag=panorama-tatr
jednak odległosci jedynie dla Tatr, przekraczają 200km wiec trzeba byc realistą.

Cytat:
zadziwia mnie tylko fakt, że pagórki (wypierdy) o wys.<300 m n.p.m. są widoczne ponad chmurami


może po prostu nad niziną wegierską nie bylo chmur tylko co najwyżej ścieliła się mgła, lub tej mgły nie było e te górki są po prostu mirażem na granicy horyzontu, zresztą ich pozorna stromosć (wieżowatość) może sugerowac znieksztalcenie charakterystyczne dla mirażu. Ogólnie nad niziną wegierską lubią się ścielić bardzo niskie mgły czy tam chmury, a niewielki pagórasy pokryte winnicami z nich wystają, kimałem kiedyś w takiej winnicy miedzy Peczem a Mohaczem na nie wiem czy nawet 100m pagórku, a o świcie wszystko niżej było w "mleku", właściciele twierdzili że kiedyś było fajniej bo były fajerwerki nad odległym o jakieś 100km Vukovarem doskonale nad "mlekiem" widoczne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum skpb.forumoteka.pl Strona Główna -> Forum ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 1+3 =


 
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum