Forum skpb.forumoteka.pl Strona Główna skpb.forumoteka.pl
Opis Twojego forum
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zmiana rozporzędzenia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum skpb.forumoteka.pl Strona Główna -> Forum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Główek
znawca wzniesień


Dołączył: 31 Paź 2008
Posty: 250

PostWysłany: Sro Lis 27, 2013 8:28 am    Temat postu: Zmiana rozporzędzenia Odpowiedz z cytatem

Uwaga. Chcę w serduszka kolegów i koleżanek wlać trochę nadziei Smile. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie przepisów wykonawczych do ustawy deregulacyjnej, co wymaga nowego rozporządzenia w sprawie przewodników górskich itp. Jest obecnie szansa na powrót do podziału Karpat na regiony, jak to miało miejsce podczas obowiązywania poprzedniego rozporządzenia. W moich informacji, które uzyskałem nasz Urząd Marszałkowski, Komisja Egzaminacyjna oraz PTTK Rzeszowski, zjechali na czym świat stoi zniesienie podziału. My jako koło nie dostaliśmy projektu projektu rozporządzenia do konsultacji społecznych ale w tej sprawie wypowiemy się pisemnie w tym tygodniu, gdyż termin mija na składanie uwag do 29.11. Jest to praktycznie jedyna szansa na wyprostowanie niekorzystnego dla nas rozwiązania. Dzisiaj w Urzędzie uzyskam więcej informacji. Może być sytuacja, że coś z tego wyjdzie, a może zostanie wszystko po staremu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Czw Lis 28, 2013 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto nasze stanowisko, które poszło do ministerstwa.

W nawiązaniu do projektu rozporządzenia Ministra Turystyki i Sportu w sprawie nabywania uprawnień przewodników górskich, chcieliśmy jako organizacja, która działa od 1970 roku i wyszkoliła już 343 przewodników beskidzkich zgłosić swoje uwagi do projektu rozporządzenia. Z przykrością zauważamy fakt, że w konsultacjach społecznych pomijane są Studenckie Koła Przewodników, z wyjątkiem koła Krakowskiego. Pragniemy nadmienić że Studenckie Koła Przewodników Górskich, Turystycznych bądź Beskidzkich są organizacjami działającymi prężnie na terenie kraju w miastach takich jak: Warszawa, Łódź, Gdańsk, Rzeszów, Lublin, Kraków, Katowice, Gliwice. Fakt pomijania kół studenckich w konsultacjach społecznych jest tym bardziej bolesny, iż w dzisiejszych czasach, nadmieniony ruch studencki szkoli największą ilość kandydatów na przewodników beskidzkich, a finalnie po złożeniu pozytywnym egzaminu, przewodników.
W związku z powyższym oraz faktem, że wszelakie rozwiązania legislacyjne mają ogromny wpływ na działalność naszego koła, pragniemy zgłosić swoje uwagi do treści rozporządzenia.
Nasze koło krytycznie odnosi się do rozwiązania polegającego na likwidacji podziału regionalnego przewodników beskidzkich, wprowadzonego w życie rozporządzeniem z dnia 4 marca 2011 w sprawie przewodników górskich i pilotów wycieczek. Od dnia obowiązywania powyższego rozporządzenia, zauważyliśmy drastyczny spadek liczby uczestników kursu przewodnickiego, którzy takowy kurs kończą, a wśród kandydatów na przewodników, którzy kurs na obszar całych Beskidów ukończyli, egzaminem przed Komisją Egzaminacyjną Urzędu Marszałkowskiego nam właściwego, nie jest zainteresowana ani jedna osoba. Taki stan rzeczy, spowodowany jest przytłaczającym ogromem wiedzy, którą kandydat musi nabyć, a ze względu na czas trwania szkolenia oraz ilość godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, jaką przewiduje rozporządzenie jest to praktycznie niewykonalne. Proszę wziąć pod uwagę, że obszar uprawnień przewodnika beskidzkiego wynosi około 6% powierzchni kraju i wykazuje dość dużą złożoność pod względem środowiskowym, kulturowym, historycznym, etnograficznym. Sieć szlaków jaką objęte są Beskidy to około 6000 km. Pragniemy zwrócić uwagę że obrany w Polsce model przewodnictwa górskiego- beskidzkiego można ująć jako model terenowo-miejsko-górski (kolejność nie jest przypadkowa), gdyż włączając do obszaru uprawnień pogórza oraz miasta leżące na granicy uprawnień i nie tylko, realizujemy zadania właściwe dla przewodników terenowych oraz miejskich, a wiedza z tego zakresu jest szczegółowo i dogłębnie weryfikowana podczas egzaminów przed właściwą Komisją Urzędu Marszałkowskiego. Przy zunifikowaniu terenu uprawnień sprawa dodatkowo się komplikuje. Podział cząstkowy obszaru uprawnień przewodnika beskidzkiego powodował wysoki poziom szkolenia, pozwalał w stopniu zadowalającym poznać topografię terenu i jego specyfikę. Niestety, obecnie ze względu na wielką powierzchnię terenu uprawnień i fakty wskazane powyżej, jako organizacja szkoląca przewodników, nie jesteśmy w stanie, na przestrzeni czasowej około dwóch lat (czas trwania kursu), opierając się na wytycznych programu szkolenia zawartego w rozporządzeniu, wyposażyć kandydatów w niezbędną wiedzę. Nadmieniamy, że z naszych informacji dotyczących egzaminów rozszerzających dla przewodników beskidzkich posiadających już uprawniania cząstkowe, wymogi komisji egzaminacyjnych odnośnie ogółu wiedzy o terenie uprawnień nie zmieniły się. Biorąc pod uwagę fakt, że kursy na obowiązujące do 2011 roku tereny uprawnień przewodnika



beskidzkiego trwały, na każdy obszar około półtora roku, łatwo zauważyć prawidłowość, że przy wymogach komisji egzaminacyjnych oraz zakresie materiału szkoleniowego, powinien kurs takowy na całe Beskidy trwać około trzech, czterech lat. W naszym odczuciu jest to utopia.
Prowadzimy cały czas działania mające na celu zachęcenie pasjonatów gór do wzięcia udziału w kursie na przewodnika beskidzkiego lecz nasza praca niestety jest jałowa, gdyż po zapoznaniu się kandydatów z materiałem szkoleniowym, odnotowujemy dramatyczną tendencję masowej rezygnacji z kursu, co do niedawna było dla nas zjawiskiem obcym.
Pragniemy zaznaczyć, że w takim stanie rzeczy nasza organizacja jak inne koła przewodnickie, skazana jest na powolną agonię, gdyż członkowie naszego stowarzyszenia rekrutowani są z przewodników, którzy ukończyli kurs i złożyli pozytywnie egzamin kołowy. Niestety od wprowadzenia jednolitego terenu obszaru uprawnień przewodnika beskidzkiego, wymiana pokoleniowa w naszej organizacji została poważnie zachwiana.
W zawiązku z powyższym wnosimy o przywrócenie podziału obszaru Beskidów na trzy obszary uprawnień jak to miało miejsce do dnia 4 marca 2011 roku.
Powrót do góry
Główek
znawca wzniesień


Dołączył: 31 Paź 2008
Posty: 250

PostWysłany: Pią Lis 29, 2013 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha nie wiem dlaczego mnie nie zalogowało ale takie nasze stanowisko poszło do ministerstwa. Nie wiem czy to przeczyta ktokolwiek bo nie było nas wymienionych w organizacjach do konsultacji społecznych. Z tego co się dowiedziałem na zmiany bym nie liczył gdyż konsultacje społeczne to taka trochę fikcja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Ben
Turysta miedzybarowy


Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 100

PostWysłany: Sob Lis 30, 2013 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oby to nie był głos wołającego na puszczy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jakpos



Dołączył: 03 Lis 2011
Posty: 1

PostWysłany: Pon Gru 02, 2013 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A SKPG Kraków nie było jedynym kołem studenckim które było za scalaniem terenów ?
Bo jeśli tak to nieźle sobie wybrali...
Mimowszystko dobrze słyszeć że biorą to pod lupę Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Główek
znawca wzniesień


Dołączył: 31 Paź 2008
Posty: 250

PostWysłany: Sro Gru 04, 2013 10:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwaga!!! Jest drobny sukces nasze stanowisko zostało ujęte. Niespodzianką w nowym projekcie jest to, że do obszaru uprawnień wchodzi, uwaga trzymajcie się - miasto Kraków.

Poniżej przedstawiam stanowiska innych organizacji, które złożyły swoje uwagi:

1. PTTK Zarząd Główny - nic istotnego nie wnosi poza wydłużeniami okresu praktyki dla podniesienia klasy oraz postuluje zwiększenie ilości godzin szkolenia teoretycznego. Poza tym postulują wyłączenie miasta Krakowa oraz zniesienie klas przewodnickich albo przywrócenie starego układu.

2. Bieszczadzki Park Narodowy - wniosek o przywrócenie regionalizacji Beskidów

3. Ojcowski Park Narodowy - wniosek o wprowadzenie instytucji przewodnika jurajskiego,

4. Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej gdzie my zostaliśmy ujęci:
- woj. podkarpackie - wniosek o przywrócenie regionalizacji
- Towarzystwo Karpaty - wniosek o przywrócenie regionalizacji
- SKPB Rzeszów - wniosek o przywrócenie regionalizacji
- woj. śląskie - wniosek o przywrócenie regionalizacji
- woj. małopolskie - kosmetyczne zmiany

5. Marszałek Województwa Podkarpackiego - wniosek o przywrócenie regionalizacji.

Ciekawe koncepcje pojawiły się również od przewodników, których pisma nie zostały ujęte. Mianowicie. Postuluje się wyrzucenie z programu szkolenia przewodnika górskiego całą otoczkę wiedzową typu historia, etno, przyroda, architektura itp. itd. gdyż po dolinach mogą się poruszać przewodnicy terenowi, których wiedza nie jest weryfikowana egzaminacyjnie. Natomiast w szkolenie przewodnika górskiego obejmowałoby tylko zasady turystyki górskiej, bezpieczeństwo w górach, metodykę, szkolenie lawinowe, pierwszą pomoc. Taki przewodnik górski posiadałby uprawnienia na wszystkie grupy górskie w Polsce.

Patrząc na powyższe stanowiska 6 na 9 organizacji jest za przywróceniem regionalizacji. Powyższe opinie będą dalej rozpatrywane w procesie legislacyjnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Danin
Zagubiony turysta


Dołączył: 29 Maj 2010
Posty: 25

PostWysłany: Sro Gru 04, 2013 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kraków....

Panieeeeee to nie przejdzie Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum skpb.forumoteka.pl Strona Główna -> Forum ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Wynik działania: 1+5 =


 
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dołączać plików na tym forum
Możesz ściągać pliki na tym forum